کتاب «یک دشت سیب سرخ» رونمایی شد

به همت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان امام کتاب «یک دشت سیب سرخ» رونمایی شد.

به گزارش روابط عمومی بنیاد ۱۵ خرداد، کتاب «یک دشت سیب سرخ» دومین اثر مکتوب با موضوع نهضت اسلامی ایران است که در طی یک‌سال اخیر با حمایت بنیاد ۱۵ خرداد ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) رونمایی می‌شود.

بر اساس این گزارش، این کتاب دربرگیرنده خاطرات حماسه‌آفرینان قیام ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ در شهرهای ورامین و پیشوا است.

رحیم مخدومی پدیدآورنده این اثر با اشاره به اینکه ثبت خاطرات بازماندگان واقعه ۱۵ خرداد را از سال‌ها قبل آغاز کرده گفت: پس از تحقیقات میدانی و شناسایی و مصاحبه با افرادی که در آن واقعه حضور داشتند اقدام به پیاده‌سازی، دسته‌بندی موضوعی و نگارش کتاب کردیم تا در شصتمین سال آن واقعه، اثری مستند را جهت ثبت در تاریخ ارائه نمائیم.

وی هویت‌بخشی به ملت‌ها را از فواید تاریخ‌نگاری برشمرد و گفت: انسان‌ها به صورت فطری، قهرمان‌ها را دوست دارند و سعی می‌کنند شبیه آنها باشند. از طرف دیگر، وقایع تاریخی را هم دوست دارند و هرچند تلخ باشد آن‌ها را نقل می‌کنند تا عبرت بگیرند. از این‌رو، مستندنگاری وقایعی که مردم انقلابی، قهرمانان اصلی هستند کاری موثر و ارزشمند محسوب می‌شود.

مدیر مسئول موسسه فرهنگی هنری رسول آفتاب با بیان اینکه قیام خونین مردم ورامین در سال ۱۳۴۲ نقش مهمی در بیداری مردم داشت تصریح کرد: حضرت امام خمینی نیز نگاه ویژه‌ای به این واقعه داشتند و آن را مبدا حرکتی می‌دانستند که به انقلاب سال ۱۳۵۷ منجر شد.

کتاب «یک دشت سیب سرخ» رونمایی شد

گفتنی است، چاپ اول کتاب «یک دشت سیب سرخ» در ۲۰۰ صفحه و سه فصل به چاپ رسیده و در بخش انتهایی کتاب نیز زندگی‌نامه و عکس‌هایی از شهدای آن واقعه خونین به زیور طبع آراسته شده است.

بنابراین گزارش، بنیاد ۱۵ خرداد در سال گذشته نیز با همکاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران اقدام به چاپ کتاب «۱۵ خرداد، ۶۰ سال بعد» از مجموعه «سندنگار» کرده بود. اثر مذکور در ۸ فصل با ارائه اسنادی به موضوعات بسترهای شکل‌گیری قیام، کشتار طلاب در فاجعه فیضیه قم، دستگیری‌های پس از قیام، حضور مردم در صحنه، زنده نگاه‌ داشتن قیام به وسیله علما، مردم و فعالیت‌ دانشجویان در خارج از کشور و تداوم قیام ۱۵ خرداد پرداخته و مجموعه عکس‌هایی با موضوع این قیام در آن گردآوری شده است.

کد خبر 6569

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha