• جای خالی مجردها در تصمیمات جمعیتی

  جای خالی مجردها در تصمیمات جمعیتی

  در جامعه‌ای که ازدواج و تشکیل خانواده در آن به درستی یک ارزش محسوب می‌شود، به هر دلیلی ممکن است تعدادی از افراد مجرد بمانند. این تجرد همیشه انتخاب فرد نیست، بلکه اقتضای شرایط فردی، خانوادگی و یا زیست اجتماعی است.

 • اولین دفاع بین‌المللی از سیاست جمعیتی ایران

  اولین دفاع بین‌المللی از سیاست جمعیتی ایران

  سرپرست موسسه تحقیقات جمعیت کشور با شرکت در هفتمین کنفرانس جمعیت آسیا و اقیانوسیه، در کنار دیگر نمایندگان جمهوری اسلامی، برای اولین بار از سیاست جمعیتی جمهوری اسلامی در مجامع بین المللی دفاع کرده است و گزارشی از اقدامات تیم ایرانی را برشمرده است.

 • بهانه‌هایی برای بچه‌دار نشدن!

  بهانه‌هایی برای بچه‌دار نشدن!

  در منظومه‌ی توحیدی می‌توان گفت که خیال آدم‌ها باید کاملاً از رزق و روزی راحت باشد. حتی بهتر بگویم که خیال آدم‌ها باید از رشد و تربیت فرزندشان هم راحت باشد. الان یکی از دغدغه‌های مذهبی‌های ما رزق نیست، بلکه تربیت صحیح فرزندان است.

 • تأثیر جمعیت بر اقتصاد

  تأثیر جمعیت بر اقتصاد

  جمعیت -به معنی کمیّت تجمعی انسان- همواره از موضوعات مهم علم اقتصاد بوده و حجم جمعیت و آهنگ تغییرات آن و تأثیرات این دو بر دیگر متغیرهای اقتصادی، در مطالعات انجام‌شده به شکل‌های مختلفی بررسی ‌شده است.

 • آسیب‌های زندگی تک فرزندی

  آسیب‌های زندگی تک فرزندی

  شما اگر یک بررسی پیمایشی انجام دهید، می‌بینید مادرانی که بچه‌های بیشتری دارند، به لحاظ تربیت فرزندان از مادرانی که یک یا دو بچه دارند، راحت‌ترند. مثالی هم بین خودشان می‌زنند که بچه‌ی دوم و سوم دیگر خودش بزرگ می‌شود.

 • اصل تعاون در خانواده و رشد فرزندان

  اصل تعاون در خانواده و رشد فرزندان

  یکی از مشکلات امروزی جامعه انتقال اصول و قوانین اجتماعی به افراد یا به اصطلاح جامعه‌پذیر شدن افراد قبل از بزرگسالی است. اگر این فرایند به درستی صورت پذیرد نظم اجتماعی به شکلی تضمین شده خواهد بود.